Сопственик на Голден стејт воини

  • Питер Губер (Ко-извршен претседател)

Добро позната личност во спортската и забавната индустрија повеќе од 35 години, Питер Губер е сопственик и ко-извршен претседател на GSW. Од 2010 година, под негово водство, Вориорс постигнаа големи успеси, вклучувајќи четири шампионски титули во НБА (2015, 2017, 2018, 2022 година), шест првенства во Западната конференција (2015-2019, 2022) и најдобар рекорд во една сезона во историјата на НБА (73-9 во 2015-16). Надвор од теренот, Вориорси беа прогласени за Тим на деценијата од страна на Sports Business Journal (SBJ) во декември 2019 година, награда која ги вклучува сите 123 тимови во НБА, НФЛ, МЛБ и НХЛ. Наградуваната спортска деловна публикација, исто така, ги одликуваше Braves како „Спортски тим на годината“ во 2014 и 2016 година како признание за иновативните и успешни деловни практики на организацијата. Тоа е првпат некој професионален тим да ја освои престижната награда повеќе пати (организацијата Shortlist за наградата во 2017 и 2018 година).

 

Покрај Вориорс, Губер има големо искуство и во спорт и забава во живо. Еден од неговите основни принципи е подобрување на секој аспект од искуството на навивачите, од влез до излез. Водени од оваа филозофија, на 17 јануари 2017 година, Воините се пробија во Центарот Чејс, 100% приватно финансиран, најсовремен спортски и забавен комплекс на организацијата во населбата Mission Bay во Сан Франциско. Помалку од 32 месеци подоцна, Центарот Чејс беше отворен на 6 септември 2019 година, веднаш станувајќи еден од светските накит за круна и првата арена во градот Сан Франциско. Една година по отворањето (септември 2020 година), Chase Center беше „Спортски објект на годината“ од Sports Business Journal.

 

Еден од најуспешните директори и претприемачи во забавната и комуникациската индустрија, импресивното резиме на Губер вклучува служење како претседател и извршен директор на Sony Entertainment, претседател на Columbia Pictures, претседател и главен извршен директор на Polygram Entertainment, извршен и косопственик и копретседател на Casablanca Records and Films. Филмовите што тој ги продуцираше или надгледуваше се „Дожд човек“ (награда на академијата за најдобар филм), „Бетмен“, „Виолетова боја“, „Полноќен експрес“, „Горила во магла“, „Иствик вештерката“, „Исчезнување“ и „Флешденс“. Соло филмовите на Губер заработија над 3 долари милијарди ширум светот и имаат над 50 награди Оскар.

 

 

Каде е стадионот на Голден Стејт Вориорс

GSW оваа сезона има нов дом во Центарот Чејс во Сан Франциско. Најсовремената зграда се наоѓа на заливот и има многу уникатни удобности што не се наоѓаат во Oracle Arena, домот на Голден Стејт Вориорс од 1971 година. Најсовремената зграда се наоѓа на заливот и има многу нови погодности што не се пронајдени во Оракл Арената, домот на Голден Стејт Вориорс од 1971 година. Тоа е пред првиот натпревар на тимот во регуларната сезона против Лос Анџелес Клиперс на 24 октомври (22:30 часот по средноевропско време, ТНТ) во Чејс Центарот.

 

Стадионот зафаќа повеќе од четири градски блокови во областа Mission Bay во Сан Франциско и има надворешен плоштад (наречен Thrive City) каде што навивачите се собираат, гледаат натпревари и го бодрат тимот однадвор. Плазата ќе вклучува ресторани, барови и екран од 74 стапки на 42 стапки за да го гледате настанот ако немате билет. Покрај арената, на брегот ќе има и парк од 5,5 хектари. Паркот, кој Вориорс не го контролираат, сè уште е во изградба и можеби нема да биде готов до следната сезона.

 

Внатре во арената, атриумот е во контраст со чувството на пророштвото. Отворениот концепт носи повеќе светлина и им овозможува на навивачите да се мешаат пред и по натпреварите. LED таблата со резултати е најголема во лигата со 9.699 квадратни метри. Дополнителниот простор им овозможува на тимовите да прикажуваат детални статистички податоци за играта, вклучувајќи ефективен процент на голови од поле, стапка на загубени топки, стапка на офанзивни скокови и стапка на слободни фрлања. Стадионот со 18.064 седишта им нуди на навивачите многу опции за јадење. Во арената ќе се понудат повеќе од десетина опции за јадење, вклучувајќи локални ресторани како Биг Нејтс скара (основана од легендата на Вориорс и Куќата на славните Нејт Турмонд), како и нови ресторани од локални ресторани.

 

Овие апартмани се ѕвезда на шоуто во Chase Center, кој има апартмани на секој кат. Ќе има 32 апартмани покрај двор, 44 апартмани на ниво на клуб и 60 пентхаус четири апартмани. Значителна надградба претрпе и соблекувалната на Вориорс. Секој шкафче во пространата кружна просторија има телевизор, пригушено осветлување и просторија за голема тежина. Двата опсези за вежбање на Biofreeze Performance Center се зад просторијата за тежина. Вориорс ќе ја спроведуваат целата своја пракса во овој објект, обезбедувајќи удобен пристап до арената во деновите на игра.

 

Капита на платата на Голден Стејт воини

Вориорс моментално ја надминаа границата на платите во лигата. Cap Holds & Exceptions не се вклучени во нивните вкупни распределби на капа, а отфрлањето на тие бројки не им дава простор на капа. Тимовите можат да користат само исклучоци или да потпишуваат надворешни играчи со минимална плата во лигата.

Активни договори: 175.192.325 долари

Мртви пари: 666.667 долари

Вкупна употреба на капа: 184.024.769 долари

Проектирана сметка за данок на луксуз за 2021-2022 година: 56.096.389 американски долари

2022-2023 Книга Плата: 210.267.874 УСД

 

Вести на Голден Стејт Вориорс

     

    934 bros Global