Pronar i Golden State Warriors

  • Peter Guber (Bashkëkryetar Ekzekutiv)

Një figurë e njohur në industrinë e sportit dhe argëtimit për më shumë se 35 vjet, Peter Guber është pronar dhe bashkëkryetar ekzekutiv i GSW-ve. Që nga viti 2010, nën drejtimin e tij, Warriors kanë arritur sukses të madh, duke përfshirë katër kampionate NBA (2015, 2017, 2018, 2022), gjashtë kampionate të Konferencës Perëndimore (2015-2019, 2022) dhe rekordin më të mirë të një sezoni në historinë e NBA. (73-9 në 2015-16). Jashtë fushës, Warriors u emëruan Skuadra e Dekadës nga Sports Business Journal (SBJ) në dhjetor 2019, një çmim që përfshin të gjitha 123 ekipet në NBA, NFL, MLB dhe NHL. Publikimi i vlerësuar i biznesit sportiv nderoi gjithashtu Braves si “Ekipi Sportiv i Vitit” në 2014 dhe 2016 në njohje të praktikave inovative dhe të suksesshme të biznesit të organizatës. Kjo shënon herën e parë që ndonjë ekip profesionist ka fituar çmimin prestigjioz disa herë (organizata Shortlist për çmimin në 2017 dhe 2018).

 

Përveç Warriors, Guber ka gjithashtu përvojë të gjerë në sport dhe argëtim live-action. Një nga parimet e tij thelbësore është përmirësimi i çdo aspekti të përvojës së tifozëve, nga hyrja në dalje. Të shtyrë nga kjo filozofi, më 17 janar 2017, Warriors shpërtheu në Qendrën Chase, kompleksi sportiv dhe argëtues 100% i financuar privatisht i organizatës në lagjen Mission Bay të San Franciskos. Më pak se 32 muaj më vonë, Qendra Chase u hap më 6 shtator 2019, duke u bërë menjëherë një nga bizhuteritë e kurorës në botë dhe arena e parë e qytetit të San Franciskos. Një vit pas hapjes (shtator 2020), Qendra Chase u shpall “Objekti Sportiv i Vitit” nga Sports Business Journal.

 

Një nga drejtuesit dhe sipërmarrësit më të suksesshëm të industrisë së argëtimit dhe komunikimit, rezymeja mbresëlënëse e Guber përfshin shërbimin si Kryetar dhe CEO i Sony Entertainment, President i Columbia Pictures, Kryetar dhe Drejtor Ekzekutiv i Polygram Entertainment, Ekzekutiv dhe bashkëpronar dhe bashkëkryetar e Casablanca Records dhe Films. Filmat që ai prodhoi ose mbikëqyri përfshijnë Rain Man (Çmimi i Akademisë për filmin më të mirë), Batman, The Color Purple, Midnight Express, Gorilla in the Mist, Eastwick The Witch, “Disappearing” dhe “Flashdance.” Filmat solo të Guber kanë fituar mbi 3 dollarë. miliardë në mbarë botën dhe kanë mbi 50 çmime Oscar.

 

 

Ku është stadiumi Golden State Warriors

GSW ka një shtëpi të re në Chase Center në San Francisko këtë sezon. Ndërtesa më e fundit ndodhet në gji dhe përmban shumë pajisje unike që nuk gjenden në Oracle Arena, shtëpia e Golden State Warriors që nga viti 1971. Ndërtesa moderne ndodhet në gji dhe përmban shumë të reja pajisje që nuk gjenden në Oracle Arena, shtëpia e Golden State Warriors që nga viti 1971. Kjo është përpara ndeshjes së parë të sezonit të rregullt të ekipit kundër Los Angeles Clippers më 24 tetor (22:30 ET, TNT) në Chase Center.

 

Stadiumi zë më shumë se katër blloqe të qytetit në zonën e Mission Bay të San Franciskos dhe përmban një shesh të jashtëm (të quajtur Thrive City) ku mblidhen tifozët, shikojnë lojërat dhe brohorasin ekipin nga jashtë. Sheshi do të përfshijë restorante, bare dhe një ekran 74 këmbë me 42 këmbë për të parë ngjarjen nëse nuk keni biletë. Krahas arenës, do të ketë edhe një park 5.5 hektarësh në ujore. Parku, të cilin Warriors nuk e kontrollojnë, është ende në ndërtim dhe mund të mos jetë gati deri në sezonin e ardhshëm.

 

Brenda arenës, atriumi është në kontrast me ndjenjën e orakullit. Koncepti i hapur sjell më shumë dritë dhe lejon tifozët të shoqërohen para dhe pas ndeshjeve. Tabela e rezultateve LED është më e madhja në ligë me 9,699 metra katrorë. Hapësira shtesë i lejon ekipet të shfaqin statistika të detajuara rreth lojës, duke përfshirë përqindjen efektive të golave ​​në fushë, shkallën e xhiros, shkallën e rikthimit sulmues dhe shkallën e gjuajtjes së lirë. Stadiumi me 18,064 vende u ofron tifozëve mundësi të shumta ngrënieje. Më shumë se një duzinë opsione ngrënieje do të ofrohen brenda arenës, duke përfshirë restorante lokale si BBQ e Big Nate (themeluar nga legjenda e Warriors dhe Hall of Famer Nate Thurmond) si dhe restorante të reja nga restorantë vendas.

 

Këto suita janë ylli i shfaqjes në Chase Center, i cili ka suita në çdo kat. Do të ketë 32 suita në oborr, 44 suita në nivel klubi dhe 60 apartamente me katër apartamente nën çati. Edhe dhoma e zhveshjes së Luftëtarëve iu nënshtrua një përmirësimi të rëndësishëm. Çdo dollap me kyç në dhomën e gjerë rrethore ka një TV, ndriçim të zbehtë dhe një dhomë me peshë të madhe. Dy sferat praktike të Qendrës së Performancës Biofreeze janë prapa dhomës së peshës. Luftëtarët do të kryejnë të gjithë praktikën e tyre në këtë objekt, duke ofruar akses të përshtatshëm në arenë në ditët e lojës.

 

Kufiri i pagave të luftëtarëve të shtetit të artë

Luftëtarët janë aktualisht mbi kufirin e pagave të ligës. Mbajtjet e kapakëve dhe përjashtimet nuk janë përfshirë në ndarjet e tyre totale të kapakëve dhe heqja e këtyre numrave nuk u jep atyre hapësirë. Ekipet mund të përdorin vetëm çdo përjashtim ose të nënshkruajnë lojtarë të jashtëm me pagën minimale të ligës.

Kontratat aktive: 175,192,325 dollarë

Paratë e vdekura: 666,667 dollarë

Përdorimi total i kapakut: 184,024,769 dollarë

Fatura e parashikuar e taksës së luksit 2021-2022: 56,096,389 dollarë

2022-2023 Paga e librit: 210,267,874 dollarë

 

Lajmet e Golden State Warriors

     

    934 bros Global